Jak wymusić zmianę toru rozumowania słuchacza??

Brak komentarzy

Wspaniale, że się tutaj pojawiłeś i czytasz te słowa. Chcesz udoskonalić swe umiejętności perswazyjne?
Bardzo dobrze. To ważne, by wyposażyć się w narzędzia na różne okoliczności. Język jest jednym z narzędzi który wykorzystujemy na co dzień nie do końca zdając sobie sprawę z tego jak działa.

Jeżeli zechcesz przez kilka minut zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach chcesz uzyskać lepsze rezultaty oraz nad tym, jakie dokładnie mają być, to i Ty będziesz równie zainspirowany co i ja.

Nie chcę Ci mówić, że wykorzystasz to zarówno w słowie mówionym co pisanym. Chcę Ci przyrzec, że wykorzystasz je w dowolnej chwili i miejscu według własnego uznania.


Zmiana kierunku myśli rozmówcy.
zdjęcie z flicker.com
Jak zmienić kierunek rozmowy?

Muszę prosić Cię o rzecz ważną i cenną jednocześnie. Twój czas.
Jednak nie dla Mnie, masz go mieć dla siebie i ćwiczenia które będziesz przeprowadzać.

To ile tego czasu? Godzinę, Dwie dziennie? Dla wielu osób 120 minut, to zdecydowanie zbyt dużo. Nie proszę więc o zarezerwowanie takiej ilości czasu.
Pomyśl jednak o 5 minutach dziennie, tyle z pewnością możesz wygospodarować nawet w najpodlejszy dzień. Dlaczego o to proszę?

Ponieważ będziesz uczyć się efektywniej, i szybciej niż przy jednorazowym poświęceniu godziny. Liczne powtórzenia są ważne!
Zanim zaczniesz skutecznie stosować podane tu metody, trzeba je przećwiczyć. Czy ktokolwiek widział mistrza olimpijskiego, który uzyskał świetny wynik bez uwcześniejszych przygotowań?

Z pewnością nie. To samo tyczy się mechanizmów rządzących perswazją.



W różnych środowiskach nazywa się to redefinicją, bądź przesunięciem. Problem nie polega jednak na tym jak się go nazywa, tylko na tym, jak go użyć.

Przejdźmy zatem do tego. Często mam potrzebę zmiany tematu rozmowy na inny, gdy rozmowa brnie w nieoczekiwanym kierunku.

Problem więc nie polega na tym, jak działa, tylko jak jest skuteczny. Efektem, będzie bezpośrednie wpłynięcie na tok myśli.

Teraz domyślam się, że dla Ciebie nie jest istotne jaki efekt się osiąga, tylko raczej na tym, jak wygląda ta technika i kiedy właściwie przejdziemy do meritum.
Masz absolutną rację. Dlaczego więc nie przejdziemy do konkretów? Otóż powód jest taki, że chcę byś uzmysłowił sobie jak łatwo jest kierować uwagą innych (gdy tylko wie się jak to zrobić).

Sednem sprawy jest nie to, kiedy Ci to wyjawię a to jak szybko zechcesz poznać więcej. Naprawdę rozumiem, że chcesz trzymać się głównego tematu, robiłem to tylko po to byś dostrzegł jak wielkie zastosowanie ma ta technika.

Już wiesz, w jakich sytuacjach chcesz wykorzystać ten mechanizm, zmiany kierunku myśli??

* Sytuacje sporne, gdy rozmówca drąży niewygodne kwestie.
* Rozmowa sprzedażowa, gdy klient wyciąga kolejne obiekcje a Ty wolałbyś zatrzymać się na korzyściach.
* Spotkanie zespołu, gdzie temat schodzi na sprawy nieistotne, mało ważne a Ty chciałbyś wrócić do sprawy podwyżek.

Kwestia nie wtym, ile przykładów przytoczę, ale na tym, ile zastosowań sam znajdziesz.

Wiesz już jak wygląda mechanizm, o którym cały czas mówię?

Poznaj go w pełnej okazałości:

"Problem nie polega na X, ale raczej na Y, a to oznacza..."

Szybki przykład.

Mógłbym jako nauczyciel zastosować następujący tekst:

Problem nie jest związany z ocenami, jakie uzyskują Państwa dzieci, ale raczej z tym, że nie rozwiązują problemów samodzielnie... co takiego robią wasze dzieci, że nie robią tego samodzielnie?"

Rodzice, mogą faktycznie podjąć ten wątek, tak samo zmienisz ich nastawienie. Idźmy dalej:

"To, że nie przykładają się do zadań nie jest jeszcze problemem. Większą sprawą jest to, jak wspierają je Państwo w ich zadaniach. Jak szybko podejmują Państwo interwencję?"

Temat podąża dalej, torem który narzucam.

A Ty jak chciałbyś to wykorzystać, podziel się w komentarzu??

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz