Reedukacja - sposobem na zmianę zachowania.

Brak komentarzy


Miałem dziś okazję przeczytać kilka artykułów na temat wykorzystywania manipulacji przez sekty (wyjaśniałem już, różnicę pomiędzy perswazją a manipulacją). Nadal czuję się wstrząśnięty i właśnie z tego powodu chcę podzielić się z wami, pewnym mechanizmem o którym przeczytałem.  Nazywa się on reedukacją.
Na początki techniki reedukacji można wskazać na okres Amerykańskiej wojny w Korei. Stosowali ją Chińscy komuniści na amerykańskich jeńcach, była znacznie subtelniejsza od brutalnych rozwiązań Koreańczyków.

Reedukacja

Profesor Margaret Singer wraz z Edwardem Scheinem w swojej pracy naukowej poruszali właśnie to zagadnienie. Na podstawie analizy określili sześć zasad  reedukacji, do których zaliczyć należy:
Kontrolę jednoski w każdej sytuacji i chwili:
  • Wywołanie u nowicjuszy poczucia bezsilności, strachu i uzależnienia a także wskazanie „właściwych „ zachowań.
  • Wymuszenie zmian y w dotychczasowej postawie
  • Stosowanie systemu nagród i kar.
  • Manipulowanie przeżyciami (często przez wprowadzanie odmiennych stanów świadomości).
  • Opracowanie systemu pełnej kontroli (konstrukcja systemu  musi być spójna logicznie, na tyle by ktokolwiek ośmielając się cokolwiek poddać w wątpliwość ma dojść do wniosku, że to w nim leży przyczyna problemu).
  • Dezinformacja – oznacza, że osoby nie są informowane o tym, że są poddawane kontroli. Bez świadomości nie można podjąć przeciwdziałań. Inaczej jest, gdy znamy metody, wówczas można opierać się procesowi reedukacji.

Implikacje stosowania Reedukacji.

Człowiek poddawany tego typu reedukacji przestaje myśleć krytycznie, poddając się podsuwanym przez manipulatora logicznym ciągom myślowym.  Mogłoby się zdawać, że mamy do czynienia z praniem mózgu – tak jednak nie jest. W psychomanipulacji nie stosuje się przemocy.
Reedukacja - sposób na zmianę zachowania
Warto zwrócić uwagę na opracowaną przez psychologa Leona Festingera teorię dysonansu poznawczego: „jeśli wpływasz na zmianę zachowań jednostki, zmieni ona sposób myślenia i odczuwania, tak by zmniejszyć rozdźwięk między nimi”.
Dysonans poznawczy może upośledzać myślenie racjonalne. Teoria Festingera dotyczy trzech elementów, a mianowicie: kontroli zachowań, kontroli myśli i kontroli emocji, a umiejętne manipulowanie tymi składowymi umożliwia pełne zdominowaniejednostki i dowolne kształtowanie jej tożsamości. Uzupełniając to o kontrolę informacji mamy pełne narzędzie wpływu.
Kontrola zachowań polega na ustaleniu form codziennej aktywności jednostki np. dotyczących wyglądu zewnętrznego – ubioru, uczesania, koloru stroju, odżywiania (np. jakości pokarmów wskazanych do wykreślenia z jadłospisu), czasu przeznaczonego na sen. Ponadto kontrola obejmuje konieczność uzgadniania wszystkich decyzji ze zwierzchnikiem i w strukturach sekty.
Kontrola informacji polega na ograniczeniu dostępu bądź zniechęceniu do korzystania z innych źródeł informacji, oszustwa poprzez celowe zatajenie informacji lub ich fałszowanie, a nawet jawne kłamstwa. To potężny oręż!
Każda forma kontroli może w znaczącym stopniu przyczynić się do zmiany w zachowaniu osoby. Jeżeli zostaną zastosowane wszystkie razem, czyli kontrola zachowania, myśli, uczuć i informacji, ich skutki będą bardzo wyraźnie widoczne.
Kontrola myśli w sekcie odbywa się przez przedstawianie jedynej prawdy. Służy temu: posługiwanie się specyficznym, uproszczonym językiem, zawierającym wiele zwrotów ograniczających inspirację do głębszych przemyśleń; zachęcanie do takiego myślenia, gdzie jest miejsce tylko dla myśli „dobrych” i „poprawnych”.
Czytając te wszystkie artykuły, miałem nieodparte wrażenie, że część skrajnie agresywnych sprzedawców koniecznie chce zastosować reedukację na swych klientach. Na szczęście jest ich niewielu, ale to właśnie oni najbardziej psują opinię wszystkim pozostałym.
A ty jakie masz spostrzeżenia?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz